فراموش کردم
رتبه کلی: 2102


درباره من
عؤمور سنه وئريلمه ييب، گيريب قينا ياشاياسان/
وئريليب کى، سئوه- سئوه، يانا- يانا ياشاياسان/
بيرعؤمروم وار، اونو گره ک اينسان کيمى باشا وورام/
وورانماسام، بوش چاناق تک چيرپام يئره، داشا وورام!

علیرضا ندیم (Qaflan )    

ایران شناسی بدون دروغ

منبع : http://wwww.naria.ir/view/1.aspx?id=674
درج شده در تاریخ ۸۹/۱۱/۱۳ ساعت 19:51 بازدید کل: 1695 بازدید امروز: 1 0 می‌پسندم  
 

 

ایران شناسی بدون دروغ

درباره کتیبه های تخت جمشید

ناصر پورپیرار

 

از آغاز این بررسی ها ، که از مبداء وقوع قتل عام پوریم و ضرورت بازبینی ابنیه تخت جمشید حرکت کرده و به اثبات نیمه ساز بودن آن مجموعه سنگی منجر شد ، پیوسته در این ناهمآهنگی آزار دهنده متوقف بودم که چرا خشایارشا ، زود هنگام و حتی مقدم بر اتمام حجاری ها ،  کتیبه نویسی بر پلان هایی را آغاز کرده ،  که در مواردی حتی کف سایی محل نگارش و تراش گل های لوتوس قاب اطراف آن ناتمام بوده است و چرا همان زمان که اقدامات اولیه معماری در جریان بود ، به وجهی غیر عادی ، کوشیده است در مکان های متعدد ، بیانیه های سنگی خنکی ،  با متنی تقریبا تکراری و یکسان ، صادر کند؟! کاری که علی الاصول باید در پایان پروژه و به عنوان گزارش نهایی از مراتب عملیات ارائه می داد و پیوسته نزد خود به این یقین رسیده بودم که بدون استثنا ، کتیبه نویسی های درون و حواشی صفه ، نو کنده هایی جدیدند ، که برای تاریخی وانمود کردن آن ابنیه مملو از بی تناسبی و نقص ، تولید شده اند. تا این که آقای کرامت پور ترک با بزرگواری چند تصویر به ای میلم فرستادند که نه فقط مرا وام دار محبت خود کردند بل به وجهی شگرف پرده را از مقابل دیدگاهم برداشتند. شاید هم این تصاویر چون تخماقی بر گیجگاه کسانی فرود آید که این جا و آن جا خود را از نوادگان کورش و داریوش می شمرند! ضمن این که سئوال بزرگ تری سرک می کشد که آن مسائل هامان و استر و مردخای و آن ماجرای دربار و جشن ۶ ماهه و غیره ، در کجا و کدام کاخ رخ داده است؟!

این تصویر ، که آقای پور ترک به مجموعه عکس های تاریخی کاخ گلستان متعلق می دانند ، بی تردید از نخستین عکس هایی است که موقعیت اسفنکس های خروجی رو به شرق دروازه ملل را نشان می دهد. این عکس بدون مجامله مربوط به زمانی است که هنوز کم ترین دخالتی در محوطه تخت جمشید صورت نگرفته و راهروی گذر خروجی شرقی و ورودی غربی دروازه ،  تقریبا به ارتفاع دو متر ، در زیر آوار زمانه و جریان مداوم باد و غبار و خاشاک مدفون بوده است.

قصد من توجه دادن به محیط سنگی فراز بال اسفنکس شمالی است ، که  در این تصویر با نصب خط سفید ، از بقیه مجموعه جدا کرده ام. بنا بر قضاوت بصری ، چنان که معلوم است ، سنگ های قسمت بالای دیواره اسفنکس سمت راست ، کاملا بر اثر آسیب زمان ترک خورده و خرد شده می نماید و خلل و فرج آن به میزانی است که کندن کتیبه بر آن ناممکن است.

و تصویر بالا هم که چند دهه از عکس قبل جوان تر است و از جلد اول کتاب تخت جمشید اشمیت برداشته ام ، باز هم از کم ترین اقدامات مرمت نشانی ندارد ، راهروی عبور همچنان بر اثر عوارض زمان ، زیر خاک پنهان است وگرچه تمهیداتی برای صیقل دادن بلوک های سنگی صورت گرفته ولی سنگ های دیواره در قسمت بالای بال اسفنکس هنوز هیچ اثری از کتیبه بر خود ندارد.

این عکس را از قسمت مورد بحث در تصویر بالا جدا و تا حد ممکن بزرگ کرده ام. در این جا هم کاملا مشهود است که فراز بال اسفنکس ، ردی از نوشته پیدا نیست.

زبان این عکس باید که سرسخت ترین باستان پرستان و عالی مقام ترین فرزندان کورش و داریوش را با حقیقت آشتی دهد. زیرا که عکس را پس از خاک برداری های نخستین از دروازه برداشته اند ، راهروی عبور باز است و مشغول نظیف کاری های بیش ترند و گرچه زاویه دید دوربین کاملا نرمال است و بر روی دیواره فراز بال اسفنکس متمرکز نیست ، اما نقش ۳ کتیبه به وضوح دیده می شود. این حکایتی است که با زبان انسانی می گوید کتیبه ها را گروه مرمت کار وارد شده بر دروازه حک کرده اند! در تصویر بالا ، بر آن سنگ ها که کم ترین علامت نوشتاری و کتیبه نبود ، ناگهان با مجموعه ای از مکتوبات برمی خوریم. اگر این نوشتارها بر سنگ بالا کاملا قابل دیدار است ،  پس از جماعت باستان پرست بپرسیم چرا آماده سازی این کتیبه ها با ورود مرمت کاران به تخت جمشید همزمان است؟!

و این هم دیا شده قسمت کتیبه ها در عکس فوق می بینید که اشکال حروف کاملا واضح و حتی قابل خواندن و ترجمه می شود ، چنان که در سطور زیر آمده است:

« من خشایارشا... پسر داریوش هخامنشی. شاه خشایارشا گوید: به خواست اهورا مزدا این دالان همه کشورها را من ساختم. بسیار... خوب دیگر در این پارس ساخته شد ، که من ساختم و پدر من ساخت هر بنایی که زیبا دیده می شود ، ان همه را به خواست اهورا مزدا ساختیم. شاه خشیارشا گوید: اهورا مزدا مرا و شهریاری مرا بپاید و آن چه به وسیله من ساخته شده و آن چه را که به وسیله پدر من ساخته شده آن را اهورا مزدا بپاید » . ( رولاند . کنت ، فارسی باستان ، ص ۴۷۹ )

حالا با یقین تمام اعلام می کنم که تمام کتیبه های مندرج در سراسر تخت جمشید ، جعل جدیدند ،  خردلی ارزش تاریخی ندارند ،  چرا که هیچ عقب مانده ای پیش از اتمام ساختمان هایی در دست اقدام ، عجولانه انجام آن را به تاریخ گزارش نمی دهد.  ( ادامه دارد )

منبع :  http://wwww.naria.ir/view/1.aspx?id=674

 

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۸۹/۱۱/۱۳ - ۱۹:۵۱

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
دانلود به نصف قیمت بسته درآمد میلیونی از اینترنت و رایانه برای همشهریان عزیز شرایط و ضوابط استخدامی آموزش و پرورش 94 اعلام شد ( چاپ محسن ) کلیه لوازم چاپ محسن بدون احتساب 5 سال سابقه کاری به قیمت مناسب بفروش میرسد. آگهی استخدام کارشناس فروش بیمه های عمر و تامین آتیه مراقبت از آنان که مراقبت می کنند... (ویژه پرستاران) احادیث گهربار از امام موسی کاظم (ع) خلاصه ای از عظمت شخصیت امیر المومنین (ع)-بمناسبت شهادت حضرت علی(ع)در 21رمضان 94 ثبت آگهی رایگان برای فروش مبلمان نو ودست دوم شخصی منزل در شهر خود moblesal.com بدون قید و شرط عشق بورز. اعلام رشته های مورد نیاز استخدامی آموزش و پرورش 94 ( چاپ محسن )
کاربران آنلاین (112)
مهدوی*** م.ا.رسولزاده قره-داغی حسین علیزاده ***akbar*** Mehrdad Alizadeh »__HoSsEiN kB__« آرش فرمانفرمایان من یه ایرانی ام... رضا ناصرپور pantea mohamadi IıllıI llılıllOO-----Msafrtnha----OOIıllıI llılıll منتظر آقا سیدحسن تورنادو llılıll__-__- *MARDE_____ROoZeGaR*__-__-__llılıll __ئاورین__(کچی کورد) ***حمیدرضا*** دارالترجمه یاسین اینترنت پارس وی گؤز یاشی DARPEYE DELDAR فردین رنجبری ترکمانی سمیه سعادت النا کیانی باشگاه تکواندو و دفاع شخصی تدبیر . Hamed-M . وحیدمهدی نیایش خرمی sima 21 ترکمنچای -. BiTa .- AhMaDi -.TaHa.- AhMaDi از دل تا قلم 1 باران عشق... سینا زمیس تلاش و باور یک ایرانی برای صلح جهانی بیمه ایران*** فرزاد آچاچی فرزین اسمعیلی محمد میرزایی- من باتو.توبامن ایلیا قربانی OoOoOI3roken AngelOoOoO javad yoosefi کافی نت دانشجو علی* عزیزی007 بارون 177... سیروس گودرزی تماس بی پاسخ... lı..COOL..lı lı.___.».ŞwaĞ«___.ıl موسسه خیریه امیدنو عکاسی رخ دنیز65 حسین کریمی. مجید عبدالهی ترکمانی ***mohamad*** ماشین بازای میانه(مارشال) حریم سبز ترنم*** مهران-اشرفی ...*My dream is just *Mehdi... دیتابیس صیامی * nastouh... mehran2000 Farshid-FF