فراموش کردم
رتبه کلی: 2090


درباره من
عؤمور سنه وئريلمه ييب، گيريب قينا ياشاياسان/
وئريليب کى، سئوه- سئوه، يانا- يانا ياشاياسان/
بيرعؤمروم وار، اونو گره ک اينسان کيمى باشا وورام/
وورانماسام، بوش چاناق تک چيرپام يئره، داشا وورام!

علیرضا ندیم (Qaflan )    

ایران شناسی بدون دروغ

منبع : http://wwww.naria.ir/view/1.aspx?id=674
درج شده در تاریخ ۸۹/۱۱/۱۳ ساعت 19:51 بازدید کل: 1550 بازدید امروز: 2 0 می‌پسندم  
 

 

ایران شناسی بدون دروغ

درباره کتیبه های تخت جمشید

ناصر پورپیرار

 

از آغاز این بررسی ها ، که از مبداء وقوع قتل عام پوریم و ضرورت بازبینی ابنیه تخت جمشید حرکت کرده و به اثبات نیمه ساز بودن آن مجموعه سنگی منجر شد ، پیوسته در این ناهمآهنگی آزار دهنده متوقف بودم که چرا خشایارشا ، زود هنگام و حتی مقدم بر اتمام حجاری ها ،  کتیبه نویسی بر پلان هایی را آغاز کرده ،  که در مواردی حتی کف سایی محل نگارش و تراش گل های لوتوس قاب اطراف آن ناتمام بوده است و چرا همان زمان که اقدامات اولیه معماری در جریان بود ، به وجهی غیر عادی ، کوشیده است در مکان های متعدد ، بیانیه های سنگی خنکی ،  با متنی تقریبا تکراری و یکسان ، صادر کند؟! کاری که علی الاصول باید در پایان پروژه و به عنوان گزارش نهایی از مراتب عملیات ارائه می داد و پیوسته نزد خود به این یقین رسیده بودم که بدون استثنا ، کتیبه نویسی های درون و حواشی صفه ، نو کنده هایی جدیدند ، که برای تاریخی وانمود کردن آن ابنیه مملو از بی تناسبی و نقص ، تولید شده اند. تا این که آقای کرامت پور ترک با بزرگواری چند تصویر به ای میلم فرستادند که نه فقط مرا وام دار محبت خود کردند بل به وجهی شگرف پرده را از مقابل دیدگاهم برداشتند. شاید هم این تصاویر چون تخماقی بر گیجگاه کسانی فرود آید که این جا و آن جا خود را از نوادگان کورش و داریوش می شمرند! ضمن این که سئوال بزرگ تری سرک می کشد که آن مسائل هامان و استر و مردخای و آن ماجرای دربار و جشن ۶ ماهه و غیره ، در کجا و کدام کاخ رخ داده است؟!

این تصویر ، که آقای پور ترک به مجموعه عکس های تاریخی کاخ گلستان متعلق می دانند ، بی تردید از نخستین عکس هایی است که موقعیت اسفنکس های خروجی رو به شرق دروازه ملل را نشان می دهد. این عکس بدون مجامله مربوط به زمانی است که هنوز کم ترین دخالتی در محوطه تخت جمشید صورت نگرفته و راهروی گذر خروجی شرقی و ورودی غربی دروازه ،  تقریبا به ارتفاع دو متر ، در زیر آوار زمانه و جریان مداوم باد و غبار و خاشاک مدفون بوده است.

قصد من توجه دادن به محیط سنگی فراز بال اسفنکس شمالی است ، که  در این تصویر با نصب خط سفید ، از بقیه مجموعه جدا کرده ام. بنا بر قضاوت بصری ، چنان که معلوم است ، سنگ های قسمت بالای دیواره اسفنکس سمت راست ، کاملا بر اثر آسیب زمان ترک خورده و خرد شده می نماید و خلل و فرج آن به میزانی است که کندن کتیبه بر آن ناممکن است.

و تصویر بالا هم که چند دهه از عکس قبل جوان تر است و از جلد اول کتاب تخت جمشید اشمیت برداشته ام ، باز هم از کم ترین اقدامات مرمت نشانی ندارد ، راهروی عبور همچنان بر اثر عوارض زمان ، زیر خاک پنهان است وگرچه تمهیداتی برای صیقل دادن بلوک های سنگی صورت گرفته ولی سنگ های دیواره در قسمت بالای بال اسفنکس هنوز هیچ اثری از کتیبه بر خود ندارد.

این عکس را از قسمت مورد بحث در تصویر بالا جدا و تا حد ممکن بزرگ کرده ام. در این جا هم کاملا مشهود است که فراز بال اسفنکس ، ردی از نوشته پیدا نیست.

زبان این عکس باید که سرسخت ترین باستان پرستان و عالی مقام ترین فرزندان کورش و داریوش را با حقیقت آشتی دهد. زیرا که عکس را پس از خاک برداری های نخستین از دروازه برداشته اند ، راهروی عبور باز است و مشغول نظیف کاری های بیش ترند و گرچه زاویه دید دوربین کاملا نرمال است و بر روی دیواره فراز بال اسفنکس متمرکز نیست ، اما نقش ۳ کتیبه به وضوح دیده می شود. این حکایتی است که با زبان انسانی می گوید کتیبه ها را گروه مرمت کار وارد شده بر دروازه حک کرده اند! در تصویر بالا ، بر آن سنگ ها که کم ترین علامت نوشتاری و کتیبه نبود ، ناگهان با مجموعه ای از مکتوبات برمی خوریم. اگر این نوشتارها بر سنگ بالا کاملا قابل دیدار است ،  پس از جماعت باستان پرست بپرسیم چرا آماده سازی این کتیبه ها با ورود مرمت کاران به تخت جمشید همزمان است؟!

و این هم دیا شده قسمت کتیبه ها در عکس فوق می بینید که اشکال حروف کاملا واضح و حتی قابل خواندن و ترجمه می شود ، چنان که در سطور زیر آمده است:

« من خشایارشا... پسر داریوش هخامنشی. شاه خشایارشا گوید: به خواست اهورا مزدا این دالان همه کشورها را من ساختم. بسیار... خوب دیگر در این پارس ساخته شد ، که من ساختم و پدر من ساخت هر بنایی که زیبا دیده می شود ، ان همه را به خواست اهورا مزدا ساختیم. شاه خشیارشا گوید: اهورا مزدا مرا و شهریاری مرا بپاید و آن چه به وسیله من ساخته شده و آن چه را که به وسیله پدر من ساخته شده آن را اهورا مزدا بپاید » . ( رولاند . کنت ، فارسی باستان ، ص ۴۷۹ )

حالا با یقین تمام اعلام می کنم که تمام کتیبه های مندرج در سراسر تخت جمشید ، جعل جدیدند ،  خردلی ارزش تاریخی ندارند ،  چرا که هیچ عقب مانده ای پیش از اتمام ساختمان هایی در دست اقدام ، عجولانه انجام آن را به تاریخ گزارش نمی دهد.  ( ادامه دارد )

منبع :  http://wwww.naria.ir/view/1.aspx?id=674

 

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۸۹/۱۱/۱۳ - ۱۹:۵۱

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
عکس های بی نظیر از خطای دید جالب و دیدنی خشم یا چشم پوشی عاقلانه!!! بانو کاش می دانستی *فروش یک دستگاه پراید* من یک دختــــر چـــــادریــم عکسهای عجیب از مناظر عجیب تر درد را باید گفت پیش فروش بلیت قطارهای نوروزی ( 1394 ) * فروشگاه خانه * ارائه انواع مبلمان، فرش، قالیچه، پتو، روتختی، گلیم، کاغذدیواری، پارکت، سقف کاذب، سرویس خواب، موکت و ... چاپ بنر و فلکس یاسین
کاربران آنلاین (199)
amir hossein (خال اوغلی ) امین داودی عباسی25 ..ı sogOut ı.. ___گلستان___ زیبا شناس ائلسا حیدر کریمی حمید22 *رها71* سهندبالاسی لعنت به هر چی عشق. *یاسر محمدی * ____binGo____ امین عارف (عشق به خدا) .-«.-«I aM CrAzY»-.-« سئویل آی صادق آچاچی پرواز تو قفس شدم بی نفس شدم نازنییین Amir I-Io3eIn فرزین اسمعیلی ناصرزمانی لاهوتیان Reza-jafari sahar motlagh امیرجهانگیرزاده کامیار mje. کافی نت دانشجو تنهایی سخته علی قربانی* **SALLEK** ** Oo ashk paeiz oO ** بابک اسمان -_-nIIcEgIIrL-_- آیدین تبریزی راهیان موبایل به روز میرزاییان بچه های کلاس من آیدین بیرامی گل نرگس مهدیلو2 AmiR ZamanI -پری دریایی- سربازگمنام سردار بهمن نعمت زاده مهدی24 *S-A-E-E-D* کامبیز صالحی بهرام رضایی Schatten Grim---- بهروز صادقی سعید-محمدی lı_iDlLe_ıl رویای خیالی 1Boy ***غرورم*** Mobin --16 .- SwaG -. عین و شین و قاف The pure Page OrigiNal_(PG)________sina-RZz I-IƏMID ) * آسمان * عاااااااشق اشکان***** شهید حرم افسونگر-71 عسل راد دکوراسیون داخلی پازل آرامش دل ها مجید خراطها.. کلبه ی من و عشقم tabasom 77 *هانی* ...HoSsEiN***