فراموش کردم
رتبه کلی: 2102


درباره من
عؤمور سنه وئريلمه ييب، گيريب قينا ياشاياسان/
وئريليب کى، سئوه- سئوه، يانا- يانا ياشاياسان/
بيرعؤمروم وار، اونو گره ک اينسان کيمى باشا وورام/
وورانماسام، بوش چاناق تک چيرپام يئره، داشا وورام!

علیرضا ندیم (Qaflan )    

ایران شناسی بدون دروغ

منبع : http://wwww.naria.ir/view/1.aspx?id=674
درج شده در تاریخ ۸۹/۱۱/۱۳ ساعت 19:51 بازدید کل: 1571 بازدید امروز: 1 0 می‌پسندم  
 

 

ایران شناسی بدون دروغ

درباره کتیبه های تخت جمشید

ناصر پورپیرار

 

از آغاز این بررسی ها ، که از مبداء وقوع قتل عام پوریم و ضرورت بازبینی ابنیه تخت جمشید حرکت کرده و به اثبات نیمه ساز بودن آن مجموعه سنگی منجر شد ، پیوسته در این ناهمآهنگی آزار دهنده متوقف بودم که چرا خشایارشا ، زود هنگام و حتی مقدم بر اتمام حجاری ها ،  کتیبه نویسی بر پلان هایی را آغاز کرده ،  که در مواردی حتی کف سایی محل نگارش و تراش گل های لوتوس قاب اطراف آن ناتمام بوده است و چرا همان زمان که اقدامات اولیه معماری در جریان بود ، به وجهی غیر عادی ، کوشیده است در مکان های متعدد ، بیانیه های سنگی خنکی ،  با متنی تقریبا تکراری و یکسان ، صادر کند؟! کاری که علی الاصول باید در پایان پروژه و به عنوان گزارش نهایی از مراتب عملیات ارائه می داد و پیوسته نزد خود به این یقین رسیده بودم که بدون استثنا ، کتیبه نویسی های درون و حواشی صفه ، نو کنده هایی جدیدند ، که برای تاریخی وانمود کردن آن ابنیه مملو از بی تناسبی و نقص ، تولید شده اند. تا این که آقای کرامت پور ترک با بزرگواری چند تصویر به ای میلم فرستادند که نه فقط مرا وام دار محبت خود کردند بل به وجهی شگرف پرده را از مقابل دیدگاهم برداشتند. شاید هم این تصاویر چون تخماقی بر گیجگاه کسانی فرود آید که این جا و آن جا خود را از نوادگان کورش و داریوش می شمرند! ضمن این که سئوال بزرگ تری سرک می کشد که آن مسائل هامان و استر و مردخای و آن ماجرای دربار و جشن ۶ ماهه و غیره ، در کجا و کدام کاخ رخ داده است؟!

این تصویر ، که آقای پور ترک به مجموعه عکس های تاریخی کاخ گلستان متعلق می دانند ، بی تردید از نخستین عکس هایی است که موقعیت اسفنکس های خروجی رو به شرق دروازه ملل را نشان می دهد. این عکس بدون مجامله مربوط به زمانی است که هنوز کم ترین دخالتی در محوطه تخت جمشید صورت نگرفته و راهروی گذر خروجی شرقی و ورودی غربی دروازه ،  تقریبا به ارتفاع دو متر ، در زیر آوار زمانه و جریان مداوم باد و غبار و خاشاک مدفون بوده است.

قصد من توجه دادن به محیط سنگی فراز بال اسفنکس شمالی است ، که  در این تصویر با نصب خط سفید ، از بقیه مجموعه جدا کرده ام. بنا بر قضاوت بصری ، چنان که معلوم است ، سنگ های قسمت بالای دیواره اسفنکس سمت راست ، کاملا بر اثر آسیب زمان ترک خورده و خرد شده می نماید و خلل و فرج آن به میزانی است که کندن کتیبه بر آن ناممکن است.

و تصویر بالا هم که چند دهه از عکس قبل جوان تر است و از جلد اول کتاب تخت جمشید اشمیت برداشته ام ، باز هم از کم ترین اقدامات مرمت نشانی ندارد ، راهروی عبور همچنان بر اثر عوارض زمان ، زیر خاک پنهان است وگرچه تمهیداتی برای صیقل دادن بلوک های سنگی صورت گرفته ولی سنگ های دیواره در قسمت بالای بال اسفنکس هنوز هیچ اثری از کتیبه بر خود ندارد.

این عکس را از قسمت مورد بحث در تصویر بالا جدا و تا حد ممکن بزرگ کرده ام. در این جا هم کاملا مشهود است که فراز بال اسفنکس ، ردی از نوشته پیدا نیست.

زبان این عکس باید که سرسخت ترین باستان پرستان و عالی مقام ترین فرزندان کورش و داریوش را با حقیقت آشتی دهد. زیرا که عکس را پس از خاک برداری های نخستین از دروازه برداشته اند ، راهروی عبور باز است و مشغول نظیف کاری های بیش ترند و گرچه زاویه دید دوربین کاملا نرمال است و بر روی دیواره فراز بال اسفنکس متمرکز نیست ، اما نقش ۳ کتیبه به وضوح دیده می شود. این حکایتی است که با زبان انسانی می گوید کتیبه ها را گروه مرمت کار وارد شده بر دروازه حک کرده اند! در تصویر بالا ، بر آن سنگ ها که کم ترین علامت نوشتاری و کتیبه نبود ، ناگهان با مجموعه ای از مکتوبات برمی خوریم. اگر این نوشتارها بر سنگ بالا کاملا قابل دیدار است ،  پس از جماعت باستان پرست بپرسیم چرا آماده سازی این کتیبه ها با ورود مرمت کاران به تخت جمشید همزمان است؟!

و این هم دیا شده قسمت کتیبه ها در عکس فوق می بینید که اشکال حروف کاملا واضح و حتی قابل خواندن و ترجمه می شود ، چنان که در سطور زیر آمده است:

« من خشایارشا... پسر داریوش هخامنشی. شاه خشایارشا گوید: به خواست اهورا مزدا این دالان همه کشورها را من ساختم. بسیار... خوب دیگر در این پارس ساخته شد ، که من ساختم و پدر من ساخت هر بنایی که زیبا دیده می شود ، ان همه را به خواست اهورا مزدا ساختیم. شاه خشیارشا گوید: اهورا مزدا مرا و شهریاری مرا بپاید و آن چه به وسیله من ساخته شده و آن چه را که به وسیله پدر من ساخته شده آن را اهورا مزدا بپاید » . ( رولاند . کنت ، فارسی باستان ، ص ۴۷۹ )

حالا با یقین تمام اعلام می کنم که تمام کتیبه های مندرج در سراسر تخت جمشید ، جعل جدیدند ،  خردلی ارزش تاریخی ندارند ،  چرا که هیچ عقب مانده ای پیش از اتمام ساختمان هایی در دست اقدام ، عجولانه انجام آن را به تاریخ گزارش نمی دهد.  ( ادامه دارد )

منبع :  http://wwww.naria.ir/view/1.aspx?id=674

 

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۸۹/۱۱/۱۳ - ۱۹:۵۱

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
آی اینسان اوغلو، وارلیغیم دیر بو دیل... . همسرم مرا به بهشت ببر... تورهای ویژه نوروز 1394 این برنامه تا زمان ظهور آقا امام زمان (عج) دائمی و همیشگی می باشد .(لطفاً اطلاع رسانی کنید) آخـــر الــــزمان به روایــت تصـــویر * فروشگاه خانه * ارائه انواع مبلمان، فرش، قالیچه، پتو، روتختی، گلیم، کاغذدیواری، پارکت، سقف کاذب، سرویس خواب، موکت و ... هفته نامه قافلان را آنلاین بخرید ویژه ورزشکاران ومربیان شهرستان میانه باید نگاه و سبک زندگی را تغییر داد..2.. پوشاک زنانه بهپوش از تولید به مصرف با تخفیف عید
کاربران آنلاین (130)
ساناز *میرزایی کافی نت دانشجو -..viz.f..- عکاسی رخ Ali Tehrooni شکیل فیلم وعکس ابوالفضل-نایبی نوید.حیدری نقطه سر خط سیاوش آقایی خاطرات مبهم... محمد نوری امین داودی دادرس الیاسی آیدا قزوینی رضا آقامحمدی میثم عظیمی. سیروس گودرزی حبیب شهاقینی غریب تنها سینا زمیس چاپ محسن پوریا 72 nnnnnnnnnnnnn آزاد98 تزئینات آرگ واپن قائم رضا فاضلی صومعه علیایی خودمو خودتو عشق است s.saman hosseini کافی نت آ3 باشگاه تکواندو و دفاع شخصی تدبیر مجنون محسن-تهرانی سامان براتی llılıll__-__- *MARDE_____ROoZeGaR*__-__-__llılıll ..وحید.. رودابه از دل تا قلم ترنم بهانه زهره 68 مهدی زیبایی محراب 007 Simsek cakmasi ------------------------------ *hadi*ti amo yoi میربهرام رستمی مهدی صادقی شیویاری بلوچ زهی مهد کودک و پیش دبستانی رنگین کمان اقا جواد شمیم.. رحیم حمیدی کشاورز نمایندگی رسمی ایرانسل ورایتل.فروشگاه تک زنگ ترنم صدای باران I Am No - oNe تماس بی پاسخ... علیرضا- قره داغی بوربور اینترنت پارس وی محمد ایلغاری ارامش دل Vahid TaK Star.. Q A R T A L کریمی.