فراموش کردم
رتبه کلی: 1867


درباره من
عؤمور سنه وئريلمه ييب، گيريب قينا ياشاياسان/
وئريليب کى، سئوه- سئوه، يانا- يانا ياشاياسان/
بيرعؤمروم وار، اونو گره ک اينسان کيمى باشا وورام/
وورانماسام، بوش چاناق تک چيرپام يئره، داشا وورام!

علیرضا ندیم (Qaflan )    

ایران شناسی بدون دروغ

منبع : http://wwww.naria.ir/view/1.aspx?id=674
درج شده در تاریخ ۸۹/۱۱/۱۳ ساعت 19:51 بازدید کل: 1110 بازدید امروز: 1 0 می‌پسندم  
 

 

ایران شناسی بدون دروغ

درباره کتیبه های تخت جمشید

ناصر پورپیرار

 

از آغاز این بررسی ها، که از مبداء وقوع قتل عام پوریم و ضرورت بازبینی ابنیه تخت جمشیدحرکت کرده و به اثبات نیمه ساز بودن آن مجموعه سنگی منجر شد، پیوسته در این ناهمآهنگی آزار دهنده متوقف بودم که چرا خشایارشا، زود هنگام و حتی مقدم بر اتمام حجاری ها، کتیبه نویسی بر پلان هایی را آغاز کرده، که در مواردی حتی کف سایی محل نگارش و تراش گل های لوتوس قاب اطراف آن ناتمام بوده است و چرا همان زمان که اقدامات اولیه معماری در جریان بود، به وجهی غیر عادی، کوشیده است در مکان های متعدد، بیانیه های سنگی خنکی، با متنی تقریبا تکراری و یکسان، صادر کند؟! کاری که علی الاصول باید در پایان پروژه و به عنوان گزارش نهایی از مراتب عملیات ارائه می داد و پیوسته نزد خود به این یقین رسیده بودم که بدون استثنا، کتیبه نویسی های درون و حواشی صفه، نو کنده هایی جدیدند، که برای تاریخی وانمود کردن آن ابنیه مملو از بی تناسبی و نقص، تولید شده اند. تا این که آقای کرامت پور ترک با بزرگواری چند تصویر به ای میلم فرستادند که نه فقط مرا وام دار محبت خود کردند بل به وجهی شگرف پرده را از مقابل دیدگاهم برداشتند. شاید هم این تصاویر چون تخماقی بر گیجگاه کسانی فرود آید که این جا و آن جا خود را از نوادگان کورش و داریوش می شمرند! ضمن این که سئوال بزرگ تری سرک می کشد که آن مسائل هامان و استر و مردخای و آن ماجرای دربار و جشن ۶ ماهه و غیره، در کجا و کدام کاخ رخ داده است؟!

این تصویر، که آقای پور ترک به مجموعه عکس های تاریخی کاخ گلستان متعلق می دانند، بی تردید از نخستین عکس هایی است که موقعیت اسفنکس های خروجی رو به شرق دروازه ملل را نشان می دهد. این عکس بدون مجامله مربوط به زمانی است که هنوز کم ترین دخالتی در محوطه تخت جمشید صورت نگرفته و راهروی گذر خروجی شرقی و ورودی غربی دروازه، تقریبا به ارتفاع دو متر، در زیر آوار زمانه و جریان مداوم باد و غبار و خاشاک مدفون بوده است.

قصد من توجه دادن به محیط سنگی فراز بال اسفنکس شمالی است، که  در این تصویر با نصب خط سفید، از بقیه مجموعه جدا کرده ام. بنا بر قضاوت بصری، چنان که معلوم است، سنگ های قسمت بالای دیواره اسفنکس سمت راست، کاملا بر اثر آسیب زمان ترک خورده و خرد شده می نماید و خلل و فرج آن به میزانی است که کندن کتیبه بر آن ناممکن است.

و تصویر بالا هم که چند دهه از عکس قبل جوان تر است و از جلد اول کتاب تخت جمشید اشمیت برداشته ام، باز هم از کم ترین اقدامات مرمت نشانی ندارد، راهروی عبور همچنان بر اثر عوارض زمان، زیر خاک پنهان است وگرچه تمهیداتی برای صیقل دادن بلوک های سنگی صورت گرفته ولی سنگ های دیواره در قسمت بالای بال اسفنکس هنوز هیچ اثری از کتیبه بر خود ندارد.

این عکس را از قسمت مورد بحث در تصویر بالا جدا و تا حد ممکن بزرگ کرده ام. در این جا هم کاملا مشهود است که فراز بال اسفنکس، ردی از نوشته پیدا نیست.

زبان این عکس باید که سرسخت ترین باستان پرستان و عالی مقام ترین فرزندان کورش و داریوش را با حقیقت آشتی دهد. زیرا که عکس را پس از خاک برداری های نخستین از دروازه برداشته اند، راهروی عبور باز است و مشغول نظیف کاری های بیش ترند و گرچه زاویه دید دوربین کاملا نرمال است و بر روی دیواره فراز بال اسفنکس متمرکز نیست، اما نقش ۳ کتیبه به وضوح دیده می شود. این حکایتی است که با زبان انسانی می گوید کتیبه ها را گروه مرمت کار وارد شده بر دروازه حک کرده اند! در تصویر بالا، بر آن سنگ ها که کم ترین علامت نوشتاری و کتیبه نبود، ناگهان با مجموعه ای از مکتوبات برمی خوریم. اگر این نوشتارها بر سنگ بالا کاملا قابل دیدار است، پس از جماعت باستان پرست بپرسیم چرا آماده سازی این کتیبه ها با ورود مرمت کاران به تخت جمشید همزمان است؟!

و این هم دیا شده قسمت کتیبه ها در عکس فوق می بینید که اشکال حروف کاملا واضح و حتی قابل خواندن و ترجمه می شود، چنان که در سطور زیر آمده است:

«من خشایارشا... پسر داریوش هخامنشی. شاه خشایارشا گوید: به خواست اهورا مزدا این دالان همه کشورها را من ساختم. بسیار... خوب دیگر در این پارس ساخته شد، که من ساختم و پدر من ساخت هر بنایی که زیبا دیده می شود، ان همه را به خواست اهورا مزدا ساختیم. شاه خشیارشا گوید: اهورا مزدا مرا و شهریاری مرا بپاید و آن چه به وسیله من ساخته شده و آن چه را که به وسیله پدر من ساخته شده آن را اهورا مزدا بپاید». (رولاند . کنت، فارسی باستان، ص ۴۷۹)

حالا با یقین تمام اعلام می کنم که تمام کتیبه های مندرج در سراسر تخت جمشید، جعل جدیدند، خردلی ارزش تاریخی ندارند، چرا که هیچ عقب مانده ای پیش از اتمام ساختمان هایی در دست اقدام، عجولانه انجام آن را به تاریخ گزارش نمی دهد. (ادامه دارد)

منبع : http://wwww.naria.ir/view/1.aspx?id=674

 

پیریکلی آرتان(pirikli )
۸۹/۱۱/۱۵ - 17:48
گؤزه ل وده یرلی بیر یازی دیر ساغ اولون.
آما من بئله دوشونورم:
قوی خوش اولسونلار قوی داریوشاکوروشا گووه نسینلر بیزه نه؟
بیز اؤزوموزه باخمالییق اؤز ساتقینلاریمیزی اؤز قویونلاریمیزی ایییقدیرمالییق.
بئلنچی بیر زادلار بیزیم دردیمیزی درمان ائله مز.
بو آیه گؤزه ل بویورور:
"إن الله لا یغییر مابقومٍ حتی یغییروا ما بأنفسهم.
تورکون باشینا نه گلیر اؤز ألیندن گلیر.
چوخ تشککور زحمت لریزدن
مرتضی فرخانی(mobf )
۸۹/۱۱/۲۹ - 18:10
(*)@};-@};-@};-ممنون
حامد حسین زاده.(mavi )
۸۹/۱۱/۳۰ - 16:21
مرسی@};- یاشا:)
محمد امراه(tabrizbayi )
۸۹/۱۱/۳۰ - 23:09
جعليات دانشگاه شيكاگو؛ عامل ضبط الواح گلي ايران در مورد كعبه زرتشت--اؤنري لريزي (نظر)اونوتمايين لوطفا @};-
محمدرضاشفاف(masih222 )
۹۰/۰۱/۲۷ - 22:14
اره
هر وقت اونقدر شجاعت داشتی بگو تا با هم مباحثه کنیم
محمدرضاشفاف(masih222 )
۹۰/۰۱/۲۷ - 22:18
من هم بلدم مثل شما کپی کنم
درباره پانترکیسم
و غیره
من بی صبرانه منتظر شما هستم
علیرضا ندیم(Qaflan )
۹۰/۰۲/۱۲ - 13:58
من محقق تاریخ نیستم و این مطالب حاصل تحقیق آقای ناصر پورپیرار می باشد! ولی با توجه به آشنائیم با روش تحقیق علمی و صد البته انتقاد علمی، مورد خطاب شما آقای پورپیرار و نوشته های ایشان است نه بنده! من فقط نوشته های ایشان را پسندیده و نقل قول کرده ام. شما اگر انتقادی دارید کتبا نوشته و در سایت آقای پورپیرار قرار دهید یا در همین سایت منتشر نمائید. این سایت چون بخش تاریخ ندارد به همان جهت مطلب را در صفحه شخصیم گذاشتم. لازم به ذکر است همانطوریکه پان تورکیسم و پان عربیسم بد هستند، تفکرات پان فارسیستی نیز در دنیای امروزی محلی از اعراب ندارند!
کامران یوسفی(kamiturk )
۹۰/۰۳/۲۶ - 12:58
yash dohtor
کریس رونالدو(henshel )
۹۰/۰۶/۱۶ - 10:02
اگه واقعیت داشته باشه فاجعست


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
" بــادبــادک هــای رنـگـی " تبریک به تمام دست اندر کاران بی تدبیر و خفت پذیران همیشگیمیــــم مثل مــــادر ...بانوی دوعالم وحجابشاینستاگرامی های فوتبال ایرانفوتبالیست انگلیسی مسلمان شد + عکسچگونگی انقراض نسل ایرانی ها!سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: دانایی فر زنده است و با جیش العدل همکاری داشتهاقای دادستان واداره اوقاف:به داد دارالقران شهید داوود اختیاری وهیت دیوانگان علی اکبر برسید؟؟آموزشگاه کنکاش برگزار می کند:
کاربران آنلاین
رها رضوانی النا امیری BAHRAM K22 -- I-I O 3 EN -- آخرین عشق محراب 007 **Afsoos** مجنون فروشگاه لوازم اسپرتی و لوکس خودرو (رعد اسپرت) a c i h a y a t بیا2رپ یالان...دنیا javad irani علیرضا- قره داغی elmira salimi عاشق اشکااااااااان***** الپاچینو هی هی روزگار parsa zeos بی تانم شیرینی مسافر دو روزه mohamadalizade navidmahigir مهدی یاس *** __--__--__ پریماه __--__--__ *** علیرضاامیرخیزی *رضایی** دریا آرامش ممول کوچولو **ABIGAIL** ضد دختر زیادپور سئودا (قره داغلی) ساناز اصغری IM.ImMoRtaL تنظیم روی رگبار شینا رشیدی پور (lı. __el silencio del _corazn__.ıl) سمت خدا شرکت زیارتی وگردشگری سفیرمیانه ****اشکان 07**** (سن سیزلمیشم) غمکده عشق اکبر علیزاده سعید حاصلی شهاب ارجمند Dar Had Man Nisti Gomsho Pleas محمد محمد محمد بیمه ایران نمایندگی زینالی ساناز کمالی امیر هاشمی منتظرم امیر تک کافی نت متین عمه کوچیکه گل آبی من آذرلوگو صبا کمالی ایسل.19 mehdighadimi ارکستر بیتا بیژن پور علیرضا کیخا رضا گلزار کافی نت دانشجو (*-*)___________ro shanak__________(*-*) iNvOk3._.FoR._.D3aD میلادایمانی. سعید _محمدی بایگا دئیس __سکوت__ آکواریوم خلیج ililililiƏ-R_i-Y_Ə-N_Əilililili میلاد*تنها* دیووونتم تا اخرش مهدی سپهری شاهدخت پارسی

مسئولیت کلیه مطالب به عهده نویسندگان و ارسال کنندگان آن است