فراموش کردم
رتبه کلی: 2102


درباره من
عؤمور سنه وئريلمه ييب، گيريب قينا ياشاياسان/
وئريليب کى، سئوه- سئوه، يانا- يانا ياشاياسان/
بيرعؤمروم وار، اونو گره ک اينسان کيمى باشا وورام/
وورانماسام، بوش چاناق تک چيرپام يئره، داشا وورام!

علیرضا ندیم (Qaflan )    

ایران شناسی بدون دروغ

منبع : http://wwww.naria.ir/view/1.aspx?id=674
درج شده در تاریخ ۸۹/۱۱/۱۳ ساعت 19:51 بازدید کل: 1676 بازدید امروز: 1 0 می‌پسندم  
 

 

ایران شناسی بدون دروغ

درباره کتیبه های تخت جمشید

ناصر پورپیرار

 

از آغاز این بررسی ها ، که از مبداء وقوع قتل عام پوریم و ضرورت بازبینی ابنیه تخت جمشید حرکت کرده و به اثبات نیمه ساز بودن آن مجموعه سنگی منجر شد ، پیوسته در این ناهمآهنگی آزار دهنده متوقف بودم که چرا خشایارشا ، زود هنگام و حتی مقدم بر اتمام حجاری ها ،  کتیبه نویسی بر پلان هایی را آغاز کرده ،  که در مواردی حتی کف سایی محل نگارش و تراش گل های لوتوس قاب اطراف آن ناتمام بوده است و چرا همان زمان که اقدامات اولیه معماری در جریان بود ، به وجهی غیر عادی ، کوشیده است در مکان های متعدد ، بیانیه های سنگی خنکی ،  با متنی تقریبا تکراری و یکسان ، صادر کند؟! کاری که علی الاصول باید در پایان پروژه و به عنوان گزارش نهایی از مراتب عملیات ارائه می داد و پیوسته نزد خود به این یقین رسیده بودم که بدون استثنا ، کتیبه نویسی های درون و حواشی صفه ، نو کنده هایی جدیدند ، که برای تاریخی وانمود کردن آن ابنیه مملو از بی تناسبی و نقص ، تولید شده اند. تا این که آقای کرامت پور ترک با بزرگواری چند تصویر به ای میلم فرستادند که نه فقط مرا وام دار محبت خود کردند بل به وجهی شگرف پرده را از مقابل دیدگاهم برداشتند. شاید هم این تصاویر چون تخماقی بر گیجگاه کسانی فرود آید که این جا و آن جا خود را از نوادگان کورش و داریوش می شمرند! ضمن این که سئوال بزرگ تری سرک می کشد که آن مسائل هامان و استر و مردخای و آن ماجرای دربار و جشن ۶ ماهه و غیره ، در کجا و کدام کاخ رخ داده است؟!

این تصویر ، که آقای پور ترک به مجموعه عکس های تاریخی کاخ گلستان متعلق می دانند ، بی تردید از نخستین عکس هایی است که موقعیت اسفنکس های خروجی رو به شرق دروازه ملل را نشان می دهد. این عکس بدون مجامله مربوط به زمانی است که هنوز کم ترین دخالتی در محوطه تخت جمشید صورت نگرفته و راهروی گذر خروجی شرقی و ورودی غربی دروازه ،  تقریبا به ارتفاع دو متر ، در زیر آوار زمانه و جریان مداوم باد و غبار و خاشاک مدفون بوده است.

قصد من توجه دادن به محیط سنگی فراز بال اسفنکس شمالی است ، که  در این تصویر با نصب خط سفید ، از بقیه مجموعه جدا کرده ام. بنا بر قضاوت بصری ، چنان که معلوم است ، سنگ های قسمت بالای دیواره اسفنکس سمت راست ، کاملا بر اثر آسیب زمان ترک خورده و خرد شده می نماید و خلل و فرج آن به میزانی است که کندن کتیبه بر آن ناممکن است.

و تصویر بالا هم که چند دهه از عکس قبل جوان تر است و از جلد اول کتاب تخت جمشید اشمیت برداشته ام ، باز هم از کم ترین اقدامات مرمت نشانی ندارد ، راهروی عبور همچنان بر اثر عوارض زمان ، زیر خاک پنهان است وگرچه تمهیداتی برای صیقل دادن بلوک های سنگی صورت گرفته ولی سنگ های دیواره در قسمت بالای بال اسفنکس هنوز هیچ اثری از کتیبه بر خود ندارد.

این عکس را از قسمت مورد بحث در تصویر بالا جدا و تا حد ممکن بزرگ کرده ام. در این جا هم کاملا مشهود است که فراز بال اسفنکس ، ردی از نوشته پیدا نیست.

زبان این عکس باید که سرسخت ترین باستان پرستان و عالی مقام ترین فرزندان کورش و داریوش را با حقیقت آشتی دهد. زیرا که عکس را پس از خاک برداری های نخستین از دروازه برداشته اند ، راهروی عبور باز است و مشغول نظیف کاری های بیش ترند و گرچه زاویه دید دوربین کاملا نرمال است و بر روی دیواره فراز بال اسفنکس متمرکز نیست ، اما نقش ۳ کتیبه به وضوح دیده می شود. این حکایتی است که با زبان انسانی می گوید کتیبه ها را گروه مرمت کار وارد شده بر دروازه حک کرده اند! در تصویر بالا ، بر آن سنگ ها که کم ترین علامت نوشتاری و کتیبه نبود ، ناگهان با مجموعه ای از مکتوبات برمی خوریم. اگر این نوشتارها بر سنگ بالا کاملا قابل دیدار است ،  پس از جماعت باستان پرست بپرسیم چرا آماده سازی این کتیبه ها با ورود مرمت کاران به تخت جمشید همزمان است؟!

و این هم دیا شده قسمت کتیبه ها در عکس فوق می بینید که اشکال حروف کاملا واضح و حتی قابل خواندن و ترجمه می شود ، چنان که در سطور زیر آمده است:

« من خشایارشا... پسر داریوش هخامنشی. شاه خشایارشا گوید: به خواست اهورا مزدا این دالان همه کشورها را من ساختم. بسیار... خوب دیگر در این پارس ساخته شد ، که من ساختم و پدر من ساخت هر بنایی که زیبا دیده می شود ، ان همه را به خواست اهورا مزدا ساختیم. شاه خشیارشا گوید: اهورا مزدا مرا و شهریاری مرا بپاید و آن چه به وسیله من ساخته شده و آن چه را که به وسیله پدر من ساخته شده آن را اهورا مزدا بپاید » . ( رولاند . کنت ، فارسی باستان ، ص ۴۷۹ )

حالا با یقین تمام اعلام می کنم که تمام کتیبه های مندرج در سراسر تخت جمشید ، جعل جدیدند ،  خردلی ارزش تاریخی ندارند ،  چرا که هیچ عقب مانده ای پیش از اتمام ساختمان هایی در دست اقدام ، عجولانه انجام آن را به تاریخ گزارش نمی دهد.  ( ادامه دارد )

منبع :  http://wwww.naria.ir/view/1.aspx?id=674

 

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۸۹/۱۱/۱۳ - ۱۹:۵۱

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
کیــــــــ خـــــــدا میاد تــــــورو بسوزونهــــــــــ؟؟ فروش ویژه فلش مموری با قیمت ویژه در ماه مبارک رمضان فروش زمین با هماهنگی بنیاد مسکن در آچاچی متری 200هزارتومان 25درصدتخفیف به مناسبت عید فطر. درد را ترک دوا کن اختصاص روزهای هفته به نام اهل بیت (ع) -طبق حدیث امام هادی(ع) ویژه ورزشکاران ومربیان شهرستان میانه/با18سال سابقه طرح بزرگداشت چهارده معصوم (ع)-امام سجاد(ع) طرح بزرگداشت چهارده معصوم (ع)-امام زمان(عج) فیزیوتراپی ولیزردرمانی توانا-با18سال سابقه فیزیوتراپی-فیزیوتراپیست وکارشناس ارشد آسیب های ورزشی وحرکات اصلاحی طرح جزء خوانی قران کریم
کاربران آنلاین (150)
ستاره***** Oo __AsHkPaEiZ__ oO عباسی25 Friendship I wish I was your Lover داوود رسولی ع...ش...ق...م....M....ن...ف...س...م...M... reza -zamani BABAK--AZARI آرش *احمدی وحیدانگوتی مریم00 ...Mr.Lonely... محمد ایلغاری تلاش و باور یک ایرانی برای صلح جهانی pedramkhedre *نسترن*دلداده* سهند اوشاغی** تارکان تورک اوغلوووووووووو طبرستان - آمل _____lord of shodow_____ موی تای کاران رضاعبدالهی حسین-سوما ابولفضل غفاری. (_RebeL Man_) ایلیا سادات * آسمان * محمدی 12 brave girl ******میلاد ****** موسسه خیریه امیدنو BloODcuRDinG IıllıI llılıllO_-_-_S*M-_-_-_OIıllıI llılıll ._ı MARLON ı_. امین راد آآذرخشش _ملتفت_ سعید .عراقی MOHAMMAD.DAVODI.3 IıllıI I-IəIVIeD IıllıI اهل القران فرامرز میرزایی ılılı. SaD I3oY .ılılı ***زهرا*** فوق لیسانس کانون هواداران سامان جلیلی ومهدی احمدوند .A-_-k-_-b-_-a-_-R باران عشق... هانیه ن کامران مولوی گالری موسیقی طنین o0o0o0o0______بهانه ی باران _____o0o0o0o0o0o «AnoNymous» . .Ştupid . WanTon . ترکمانچای نگین سرسبزی در آذربایجان *dead girl* lııl-_Anti_Love_-lııl امین داودی زخمی ترین زخمی فرهاد .... سهیل ........ رضا عباسی تب من یه ایرانی ام... سالار جعفری سید علی * علی وحیدی